Stránka krasokorčuliarskeho klubu v Prešove

História

Korčuľovanie v Prešove má dlhú tradíciu. Prvá zmienka je z roku 1872, kedy vznikol Prešovský korčuliarsky spolok. Prvým predsedom bol Aladár Báno. Sami si z vlastných prostriedkov vybudovali klzisko s reliéfom na budove /sgrafito na dnešnej Hotelovej škole/.

V rokoch 1941-50 robili exhibičné vystúpenia a usporiadali Majstrovstvá Československa. Neskôr boli korčuliari registrovaní v spolku Sokol a v roku 1955 dali do prevádzky otvorený zimný štadión s umelou ľadovou plochou, ktorý bol tretí na Slovensku.

Toto obdobie si už pamätajú súčasníci.  V roku 1957 pod vedením trénera z Bratislavy menom Barta, získala na Majstrovstvách Slovenska športová dvojica Kochmová-Olejár bronzovú medailu.

V roku 1960 položili základný kameň pre nový krytý zimný štadión Pod Kalváriou a tým aj začal upadať starý na mraziarni. Po otvorení nového štadióna na jeseň v roku 1967, starý definitívne prestal fungovať.

 A tu sa začína písať kronika súčasnosti.

 Priaznivci zimných športov naň čakali od roku 1960, kedy položili základný kameň pre výstavbu tejto haly. Dočkali sa aj krasokorčuliari. Dňa 24.decembra 1967 nadšenci tohto krásneho športu založili krasokorčuliarsky oddiel pri TJ Štadión Prešov. Zakladateľmi boli Štefan Sabol, Juraj Socha, Juraj Varga, Karol Dzedzina.

Jeden zo zakladateľov oddielu, vtedy tajomník TJ Štadión Juraj Varga spomína takto:

„ V telovýchovnej jednote vyvíjali činnosť hokejisti a stolní tenisti. S otvorením zimného štadióna vzrástol záujem aj o korčuľovanie a tak sa zrodila myšlienka zlúčiť vyznávačov tohto športu do našej TJ.“

Predsedom oddielu sa stáva Juraj Socha, ktorý pomocou členov výboru organizuje nábor detí.

Na začiatku sme upriamili pozornosť na deti od 4 do 12 rokov. Starších sme postupne vyradili a zamerali sme sa iba na tých najmladších. Prvé kroky po lesklej ľadovej ploche veru nie sú ľahké, ale starší krasokorčuliari už dokážu stvárať rôzne divy.

Pomocnú ruku prešovským cvičiteľom Františkovi Kahanovi, Marte Schutzovej, Helene Savkovej-Zamborskej, sestrám Kužmovým , sestrám Agate Kochmovej a Ľudmile Kochmovej-Komárovej  podal košický tréner Imrich Töczik. Na tréningy dochádzal pravidelne z neďalekých Košíc. Prvé výsledky tvrdej práce sa ukázali už o rok.

Beáta Poláková, Lýdia Mandulová, Vojtech Mánik sa ako prví z oddielu zúčastnili na krajskom prebore v Košiciach,kde Mánik získal hneď bronzovú medailu.

Našu TJ Štadión Prešov poverili usporiadať v januári 1970 Majstrovstvá ČSSR v krasokorčuľovaní a tancoch na ľade. Prebiehali pred preplneným hľadiskom novej haly, žilo ním celé mesto  a úspech tejto akcie prevýšil všetky očakávania. Zišla sa tu celá špička. Len nám bolo ľúto, že pre chorobu sa vtedy nezúčastnil Ondrej Nepela. Sedelo sa aj na schodoch. Takto plnú halu sme odvtedy nevideli. Ako organizátori sme sa úlohy zhostili veľmi dobre a roky nás nikto nemohol predstihnúť.

Po tejto príťažlivej akcii stúpol záujem o náš krásny šport v meste.

V roku 1971 preberá funkciu predsedu oddielu  Ružena Kamenská.

Príchod Márie Petríkovej z Trnavy,  trénerky II. triedy, zaznamenal kvalitatívny rast úrovne krasokorčuľovania v Prešove. Počas trojročného pôsobenia sa naši pretekári začínajú presadzovať na Veľkých cenách i majstrovských súťažiach.

Prvý úspech zaznamenáva Alena Kamenská, Jana Schutzová, Anna Potočňáková a Marián Čontofalský.

V roku 1972 oddiel prechádza pod TJ OÚNZ Prešov, kde sa výrazne zlepšujú podmienky pre krasokorčuliarov a dostavujú sa aj výsledky. Pred sezónou sa štyria pretekári zúčastňujú prvého sústredenia na ľade v Košiciach – Kamenská, Schutzová, Šidelská a Čontofalský.

Dostávajú sa do povedomia v rámci SSR aj ČSSR. Organizujeme Majstrovstvá Slovenska v III.VT.

Aj ďalšie výsledky dokazujú, že práca s pretekármi je systematická a spolupráca tréneriek Petríkovej, Savkovej a Kochmovej Ľ. prináša svoje ovocie.

Oddiel začína organizovať  krasokorčuliarske preteky pod názvom Cena Slovenskej republiky rád. Na 1. ročníku  prvenstvá si odniesli domáci pretekári Jana Schutzová a Marián Čontofalský. Do povedomia sa tlačia nové mená ako Iveta Štofanová, Emília Amrichová, Miroslav Čech, Adriana Džupková, Marián Girášek a Dagmar Velebírová.

V roku 1973 prechádzajú pretekári do vyššej triedy – II.VT. O rast pretekárov sa v tomto období starajú tréneri – Helena Zamborská a František Čech.

V roku 1974 začína sa úspešné obdobie, kedy sa presadzujú mladí pretekári z bohatej základne a medzi nimi aj chlapci. Trénersky post posilňuje Hanka Tocziková z Košíc a mladé začínajúce trénerky  Lujza Halková , Mirka Lasoková a Mária Vyšinská.

Začínajú sa presadzovať dievčatá – Iveta Fialková , Oľga Wittnerová, Melánia Miklušová

Ako prvá v našom oddiele získava I. výkonnostnú triedu Jana Schutzová.

Vznikom Tréningového strediska mládeže v Košiciach v roku 1976 sa zlepšujú podmienky

na prípravu aj Prešovčanom.  Dievčatá splnili podmienky TSM a tým aj mali možnosť častejšie trénovať.

Pribudli noví pretekári Július Kozma, Mária Maťašová, Ingrid Wittnerová, Zita Kreheľová

A Miroslav Čech.

V roku 1977 opäť organizujeme Majstrovstvá Slovenska v III.VT.

Po Kamenskej a Schutzovej máme ďalších medailistov  – Iveta Fialková, Iveta Štofanová

a Miroslav Čech.

Omladzujeme družstvo ďalšími pretekármi – Ingrid Hejmejová, Daniela Majerová, Marek Halčák, ktorí dosahujú dobré výsledky  v rámci celej republiky.

V roku 1980 sa presadzuje Miroslav Čech v juniorke a potom odchádza do Brna trénovať športovú dvojicu.

V roku 1985 vzniká školské  športové stredisko v krasokorčuľovaní, ktoré pracuje dodnes.

Pribudla pravidelná príprava v telocvični, regenerácia v školskom bazéne a baletná príprava.

Do povedomia Prešovčanov vstupujú noví pretekári – Dušan Michalčík, Slávka Tiritová, Ivana Kučová, Miroslava Matisková, Peter Číž, Mária Čížová, Natália Belušáková, Kornélia Kundrová, Slávka Sukeľová. O rast týchto pretekárov sa starajú tri trénerky – Helena Zamborská, Ingrid Dzurjová a Jana Smetanková. Postupne si budujú opäť veľmi dobrú pozíciu v rámci Slovenska. Na trénersku stoličku sa vracajú bývalé pretekárky – Alena Kamenská a Mária Maťašová.

Po revolúcii začínajú chýbať korunky, a my hľadáme formu existencie. Preto 18. novembra 1991 sme sa zaregistrovali ako samostatný právny subjekt a odvtedy pracujeme ako občianskej združenie na podporu detí a mládeže v športovaní. Aktivizujú sa rodičia, hľadajú sponzorov, aby v zložitých podmienkach pomohli deťom na ceste za úspechmi.

Postupne začíname aj zbierať úrodu po toľkých  ťažkých rokoch. Na stupienky sa prebojujú Peter Číž a Natália Belušáková. Nastupuje nová generácia pretekárov- Linda Zamborská, Monika Tomečková, Veronika Zyková, Denisa Anderková, Michaela Bartková. Peter Číž sa stáva posledným federálnym majstrom  ČSFR v žiakoch. Po ňom prichádza sestra Mária, ktorá ako prvá z dievčat v Prešove zvládla dvojitého Axla a ten jej pomohol aj k medaile z M-SR.

Peter Číž nám robí radosť niekoľko rokov, keď sa vypracoval na juniorského reprezentanta.

Šíril dobré meno Prešovu nielen na Slovensku ale aj v zahraničí – ČR, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko, Poľsko. Na sklonku svojej kariéry v roku 2000 ovládal všetky trojité skoky okrem Axla a na posledných svojich M-SR obsadil 3. miesto medzi seniormi.

Poslední seniorski pretekári klubu – Linda Zamborská a Peter Číž sa stali v jednom roku aj športovými osobnosťami mesiaca v Prešovskom okrese.

V roku 2000 nastupuje nová generácia detí. Úspechy žne Eva Pállová, ktorá ako 8-ročná zvládla všetky dvojité skoky a reprezentovala klub aj na Európskom kritériu, kde stála na najvyššom stupienku. V jedenástich rokoch zvládla dvojitého Axla .V jej šľapajach nastupuje Alica Rothová,  Michaela Tuschlová, Emília Vichrestová a Miriam Ščešňáková.

Za obdobie 40 rokov sme získali 28 medailí na M-SR, 2 na M-ČSSR a 4 v novej kategórii Interpretačné korčuľovanie.

V roku 2007 omladzujeme členskú základňu. Menia sa tréningové podmienky a náš klub po 40 rokoch začína trénovať v popoludňajších hodinách. O rast pretekárov sa starajú Helena Zamborská, Jana Potočková a Linda Zamborská.

Nastupuje nová generácia detí Patrícia Miščíková, Sandra Trusová, Simona Lihosithová, Michaela Saraková, Andrea a Diana Fortunová, Nina Oľhová, Lucia a Katarína Fecková, neskôr ich dopĺňajú Eva Ester Ferjová, Mária Sofia Pucherová.

Štyridsať rokov klubu sme si pripomenuli na stretnutí bývalých pretekárov a trénerov dňa 27.12.2007, kde si zaspomínali na svoje krasokorčuliarske úspechy. Na Nový rok zahajujeme spoločné korčuľovanie detí a rodičov vítaním nového roka na ľade.

Po desiatich rokoch organizujeme v marci 2008 Majstrovstvá Slovenska za podpory Nadácie TV JOJ, ktorá rozdelila 104 tisíc korún medzi pretekárov. Podpora sa ušla aj domácej pretekárke Patrícii Miščíkovej.

Postupne prechádza systém hodnotenia zo sveta aj na slovenské preteky a tak vysnívana 6,0 už končí. Pretekári si začínajú zbierať svoje osobné bodové skóre.

Nezabúdame na najmladších, ktorých každoročne vítame v kurzoch korčuľovania, z ktorých sa niektorí stavajú členovia klubu.

Pre zvýšenie výkonnosti pretekárov organizujeme klubové sústredenia.  Pribúdajú pretekári František Kurimský, Terézia Kurimská, Marína Pastieriková, Christiana Homzová,Kristián Kozma a Dorotka Kronová. Získavame popredné umiestnenia na pretekoch Slovenského pohára aj M- SR. Svoju činnosť v roku 2012 ukončuje trénerka Jana Potočková.

Nastupujú zatiaľ najmladší pretekári klubu Peter Antol, Laura Kozmová, Alžbeta Kurimská, Dominika Ferencová a následne Eliška Frýdlová, Katarína Ferencová, Zuzana Oravcová, Tatiana Chovančáková a Veronika Kurimská.

Za 50 rokov klub získal 2 medaile na M-ČSSR a 43 medailí na M-SR. Svoju činnosť si pripomenuli súčasní  aj minulí členovia na stretnutí 28.12.2017.